INDIVIDUÁLNY UČEBNÝ PLÁN
1.Podmienky povolenia štúdia podľa IUP
Podľa § 26 Školského zákona môže:
1. vzdelávanie podľa individuálneho učebného plánu na žiadosť zákonného zástupcu žiaka alebo na základe žiadosti plnoletého žiaka povoliť riaditeľ školy.
2. vzdelávanie podľa individuálneho učebného plánu riaditeľ školy povoliť žiakovi s nadaním (športovým).Individuálny učebný plán môže riaditeľ školy povoliť aj iným žiakom.
3. súčasne s povolením vzdelávania podľa individuálneho učebného plánu dohodne riaditeľ školy so zákonným zástupcom žiaka alebo s plnoletým žiakom podmienky a organizáciu vzdelávania podľa individuálneho učebného plánu. Ktoré musia byť v súlade so schváleným školským vzdelávacím programom a sú záväzné pre obe strany.
4. v prípade záujmu žiaka študovať podľa IUP v končiacom ročníku štúdia, žiak musí zvážiť náročnosť takejto formy štúdia a dodržať všetky termíny, ktoré sa vzťahujú na vykonanie jednotlivých častí maturitnej skúšky. Schválenie IUP žiaka nie je dôvodom na zmenu termínu ktorejkoľvek časti maturitnej skúšky žiakovi.
2. Povolenie IUP
Súkromné stredná športová škola GAUDEAMUS navštevujú všetci žiaci so športovým nadaním, riaditeľ školy povoľuje IUP spravidla žiakom:
-
reprezentant Slovenska vo svojom športovom odvetví,
-
športovec najvyššej súťaže na Slovensku,
-
športovec, ktorý má viacfázový tréning za deň,
-
športovec, ktorý má sídlo svojho klubu mimo územia Bratislavského kraja,
-
športovec v zahraničí.
3.Žiadosť o povolenie štúdia podľa IUP
V žiadosti o povolenie štúdia podľa IUP žiadateľ uvedie (viď príloha č.1):
-
meno, priezvisko a bydlisko žiaka,
-
dôvod žiadosti o IUP,
-
klub a športové odvetvie,
-
obdobie, v ktorom žiada o IUP,
-
potvrdenie športového klubu o aktívnej činnosti s harmonogramom tréningov, sústredení a súťaží na dané obdobie.
4.Podmienky a organizácia vzdelávania podľa IUP
1. S povolením vzdelávania podľa IUP dohodne koordinátor pre IUP školy so zákonným zástupcom žiaka alebo s plnoletým žiakom podmienky a organizáciu vzdelávania podľa IUP, ktoré musia byť v súlade so schváleným školským vzdelávacím programom a sú záväzné pre obe strany.
2. Individuálny učebný plán schvaľuje riaditeľ školy.
3. Pre žiaka študujúceho podľa IUP je platný Školský vzdelávací program schválený pre daný školský rok. Triedny učiteľ v spolupráci s koordinátorom IUP koordinujú vzdelávanie podľa IUP. Do priemeru vymeškaných hodín ku klasifikačnému obdobiu sa jeho neprítomnosť nezapočítava.
4. Žiak resp. zákonný zástupca žiaka musí zvážiť náročnosť štúdia podľa IUP. Musí rešpektovať a dodržiavať všetky dohodnuté termíny komisionálnych skúšok po dohode s koordinátorom pre IUP ako aj termíny a požiadavky pre priebežné hodnotenie po dohode s vyučujúcimi jednotlivých vyučovacích predmetov a to rovnako v priebehu 1. aj 2. polroka. V prípade, že žiak z akýchkoľvek dôvodov nebude zvládať štúdium podľa IUP príp. nebude opakovane rešpektovať a dodržiavať stanovené termíny a požiadavky, štúdium podľa IUP mu môže byť zrušené.
5. Triedny učiteľ zapíše do katalógového listu žiaka: „Rozhodnutím riaditeľa školy č.:... bolo žiakovi/žiačke povolené štúdium podľa IUP od... .“ Nasleduje podpis triedneho učiteľa a dátum vydania rozhodnutia od riaditeľa školy.
6. Žiak študujúci podľa IUP má možnosť zúčastniť sa konzultácií z vyučovacieho predmetu po predchádzajúcej dohode s vyučujúcim daného predmetu.
7. Hodnotenie a klasifikácia žiaka sa uskutočňuje v súlade s Metodickým pokynom č. 21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl vydaného MŠVVaŠ SR.
8.Žiak, ktorý študuje podľa individuálneho učebného plánu, môže byť hodnotený:
A) priebežne - formou priebežného hodnotenia zo všetkých vyučovacích predmetov.
Priebežné hodnotenie žiak absolvuje písomne, ústne priamo na danej vyučovacej hodine alebo cez video hovor po dohode s vyučujúcim. Na základe kritérií hodnotenia a požiadaviek vyučujúceho predmetu je žiak klasifikovaný. Žiak má právo sa zúčastniť vyučovacích hodín z daného predmetu počas celého klasifikačného obdobia, aby splnil požiadavky a získal potrebný počet známok. Ak žiak získa stanovený počet známok a splní všetky požiadavky, vyučujúci klasifikuje žiaka v danom klasifikačnom období výslednou známkou, v opačnom prípade je žiak neklasifikovaný. Vyučujúci predmetu rozhoduje o výslednej známke, či neklasifikácii.
V prípade, že žiak nedokáže absolvovať ústnu či písomnú skúšku (z dôvodu vzdialenosti), komunikuje s vyučujúcimi cez video hovory (skype, zoom, teams alebo iné podľa dohody). Žiak absolvuje konzultácie, skúšky dištančnou formou, vždy po dohode s vyučujúcim (alebo koordinátorom IUP) a schválení od riaditeľa školy.
B) kombinovane - kombinovaným hodnotením, tzn. z niektorých predmetov komisionálne a z niektorých priebežne.
Žiak si môže rozdeliť predmety podľa uváženia na tie, ktoré bude mať hodnotené priebežne (maturitné predmety, cudzie jazyky, vyučovací jazyk) a predmety, ktoré bude mať hodnotené komisionálne (s nižšou časovou dotáciou). O výbere hodnotenia oboznámi na začiatku školského roku (do 15.septembra) vyučujúcich jednotlivých predmetov.
9. Žiak musí mať za 1. polrok minimálne 3 známky, prvú známku z každého predmetu do konca 1. štvrťroka, 2. známku do 22.12. a 3.známku do 28.1., za druhý polrok 1. známku do konca 3. štvrťroka, 2. známku do 31.5 a 3.známku do 28.6.
Ak žiak nedodrží termín získania známky, automaticky je hodnotený známkou nedostatočný (ak si nedohodne predĺženie termínu u konkrétneho vyučujúceho predmetu).
Žiak je POVINNÝ kontaktovať do 15.9.2024/ 15.2.2025 učiteľa konkrétneho predmetu, dohodne si mailovou komunikáciou rozsah učiva a známok na polrok.
Ak žiak zruší vopred dohodnutý termín, každý nasledujúci sa platí sumou 30 euro.
Ak žiak požiada o termín skúšania cez víkend, ten je spoplatnený sumou 30 euro.
10. Po skúsenostiach zo školského roku 2019/2020, kedy z dôvodu koronakrízy prebiehalo vyučovanie dištančnou formou, môže žiak, ktorý má miesto výkonu športovej činnosti vo väčšej vzdialenosti od sídla školy, absolvovať konzultácie a skúšky prostredníctvom video hovorov (skype, zoom, teams alebo iné). Takýto typ komunikácie musí schváliť riaditeľ školy.
11.Žiak žiada o komisionálnu skúšku koordinátora pre IUP osobne alebo prostredníctvom zákonného zástupcu. Formy žiadosti - ústne, emailom alebo telefonicky ((žiadosť o KS musí byť prinesená osobne do školy na tlačive vydaným školou (aj zákonným zástupcom žiaka) a obsahovať presný dátum, čas a predmet)).
12.Po prijatí žiadosti o komisionálnu skúšku koordinátor pre IUP dohodne dátum a čas konania komisionálnej skúšky z daného predmetu a zostaví trojčlennú komisiu. Koordinátor sa snaží vyjsť v ústrety požiadavke žiaka prípadne jeho zákonného zástupcu, avšak v rámci možností školy. O presnom termíne konania komisionálnej skúšky koordinátor spätne informuje žiaka alebo jeho zákonného zástupcu.
13.Ak žiak z niektorého predmetu nesplní požiadavky a bude z tohto predmetu neklasifikovaný, klasifikuje sa za každý polrok na základe výsledku komisionálnej skúšky z daného predmetu. Termín konania komisionálnej skúšky bude určený a písomne oznámený riaditeľom školy zákonnému zástupcovi alebo plnoletému žiakovi (zväčša v čase letných prázdnin).
14.Témy ku komisionálnej skúške za dané predmety určuje vyučujúci a žiak má právo byť o nich informovaný v dostatočnom časovom predstihu.
5.Vyučovací proces pre žiaka s IUP
1. Žiak je povinný zúčastňovať sa vyučovacieho procesu v čase, keď si neplní klubové alebo reprezentačné povinnosti.
2. Jeho absencia sa nevykazuje, v IZK sa do priemeru vymeškaných hodín ku klasifikačnému obdobiu jeho neprítomnosť nezapočítava.
3. Žiak predkladá dôvod svojej neprítomnosti v študentskom preukaze v súlade so školským poriadkom, ak si v čase absencie neplní klubové alebo reprezentačné povinnosti.
4. Ak žiak nepredloží dôvod absencie, vykáže sa mu neospravedlnená absencia.
5. Žiak s IUP plánom, ktorý vykonáva športovú činnosť v zahraničí, je povinný po konci športovej sezóny, informovať triedneho učiteľa a dohodnúť si možnosti denného štúdia.
6.Technické možnosti komunikácie škola – žiak
1.Žiak (zákonný zástupca žiaka) komunikuje prostredníctvom mailu s triednym učiteľom, zástupcom pre IUP a vyučujúcimi jednotlivých predmetov. Mailové adresy učiteľov sa nachádzajú na stránke školy www.dudva.sk.
2.Aplikácia ZOOM umožňuje komunikáciu cez video hovor s jedným, ale aj viacerými žiakmi naraz. Žiak si do svojho počítača alebo telefónu stiahne aplikáciu, počas školského roka si dohaduje konzultácie, prijíma učivo od učiteľa.
3.Aplikácia SKYPE slúži podobne ako ZOOM na komunikáciu ako video hovor, žiak má možnosť vybrať si aplikáciu, ktorou bude s vyučujúcimi komunikovať, svoje rozhodnutie oboznámi pri odovzdaní žiadosti o IUP.
4.WhatsApp
5.Messenger
6. Microsoft teams.
7.Priebežné hodnotenie
1. Súčasťou tém pre žiakov študujúcich podľa IUP sú podmienky vyučujúcich jednotlivých predmetov na priebežné hodnotenie žiaka. Po splnení týchto podmienok je žiak hodnotený v riadnom klasifikačnom období bez potreby komisionálnej skúšky.
2. Žiak, ktorý študuje podľa individuálneho učebného plánu, môže byť hodnotený z vyučovacieho predmetu športová príprava na základe potvrdenia o aktívnej činnosti v športovom klube počas každého klasifikačného obdobia predloženého do stanoveného dátumu.
Potvrdenie musí obsahovať názov klubu a adresu, športové odvetvie, meno a kontaktné údaje príslušného trénera, dátum, pečiatku klubu a podpis trénera, jeho email, v prípade neplnoletých žiakov aj dátum a podpis zákonného zástupcu . Zástupca školy pre športovú prípravu môže uznať absolvovanie vyučovacieho predmetu športová príprava a hodnotiť žiaka na základe návrhu trénera.
Potvrdenie (tlačivo) vydáva škola.
8.Komisionálna skúška
Pri plnení IUP podľa §23 a §26 Školského zákona sa žiak klasifikuje podľa výsledkov komisionálnej skúšky v prípade, že žiak z niektorého predmetu dohodnuté požiadavky nesplní.
1. Komisia pre komisionálne skúšky má najmenej troch členov. Komisia sa skladá z predsedu, ktorým je spravidla koordinátor pre IUP, skúšajúceho učiteľa, ktorým je spravidla učiteľ vyučujúci žiaka príslušný predmet a prísediaceho, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady pre príslušný alebo príbuzný vyučovací predmet.
2. Riaditeľ školy poveruje koordinátora pre IUP zostavením komisií pre komisionálne skúšky.
3. Výsledok komisionálnej skúšky vyhlási predseda komisie verejne v deň konania skúšky. Výsledok každej komisionálnej skúšky je pre klasifikáciu žiaka konečný.
4. O možnosti vykonať komisionálnu skúšku podľa §57 odseku 1, písmeno f) školského zákona rozhoduje riaditeľ školy. Termín komisionálnej skúšky za prvý polrok je zvyčajne počas prvého polroka stanovený najneskôr do 15. marca, termín komisionálnej skúšky za druhý polrok je zvyčajne počas druhého polroka stanovený najneskôr do 31. augusta daného školského roku.
5. Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na komisionálnu skúšku, sa klasifikuje z vyučovacieho predmetu, z ktorého mal konať komisionálnu skúšku, stupňom prospechu nedostatočný.
6. Plnoletý žiak alebo zákonný zástupca žiaka musí 1 deň pred začiatkom skúšky oznámiť, že sa komisionálnej skúšky z odôvodnených príčin (zdravotný stav, reprezentačné alebo klubové povinnosti) nezúčastní a najneskôr do 24 hodín doložiť písomné potvrdenie o týchto príčinách koordinátorovi pre IUP od lekára alebo trénera.
7. Ak chce žiak byť klasifikovaný v riadnom klasifikačnom období, musí ukončiť daný školský rok do termínu konania pedagogickej rady za 2. polrok školského roku (spravidla do 20. júna).
8. Ak chce žiak 4.ročníka maturovať v riadnom termíne (máj - jún), musí ukončiť 4. ročník do termínu konania pedagogickej rady za 2. polrok školského roku pre končiace ročníky (spravidla do 10. mája).
9 .Žiak študujúci podľa IUP, ktorý na konci riadneho klasifikačného obdobia, prípadne v náhradnom termíne neprospel a teda bol hodnotený známkou nedostatočný najviac z 2 povinných vyučovacích predmetov, môže riaditeľa školy písomne požiadať o vykonanie opravnej komisionálnej skúšky z týchto predmetov.
9.Priebeh komisionálnej skúšky
Pokyny pre pedagogických zamestnancov
1. Koordinátor IUP oznamuje členom komisie dátum a čas konania KS a mená žiakov, ktorí sa KS zúčastnia.
2. Triedny učiteľ odovzdá protokol o KS skúšajúcemu najneskôr v deň konania KS, avšak v čase pred konaním KS.
3. Skúšajúci odovzdá riadne vyplnený a podpísaný protokol o KS s potrebnými prílohami triednemu učiteľovi.
4. Triedny učiteľ odovzdá protokol o KS koordinátorovi pre IUP.
5. Koordinátor pre IUP zadá výsledné hodnotenie KS do IZK, skontroluje a založí protokol o KS, ako aj príslušné prílohy.
6. Triedny učiteľ zapíše výslednú známku KS do katalógového listu žiaka.
10.Záverečné ustanovenia
Táto organizačná smernica bola schválená dňa . augusta 2024. Smernica nadobudne účinnosť v plnom rozsahu dňa 02. septembra 2024.
RNDr. Juraj Rechtorík, riaditeľ školy